Obligacje skarbowe – czy taka inwestycja jest opłacalna?
Jedną z bezpiecznych metod oszczędzania są inwestycje w obligacje skarbowe. Są to papiery wartościowe sprzedawane przez Ministra Finansów jako reprezentanta Skarbu Państwa, przy jednoczesnej gwarancji wykupu obligacji. Na czas zakupu Skarb Państwa niejako zaciąga zobowiązanie u kupującego i zobowiązuje się zwrócić w wyznaczonym terminie wraz z ustalonymi odsetkami. Obligacje to idealny wybór dla chcących oszczędzać długoterminowo.
Agentem emisji obligacji dla inwestorów indywidualnych jest bank PKO BP SA. Obecnie przez Skarb Państwa oferowane są dwu-, trzy-, cztero- i dziesięcioletnie obligacje. Każda z nich posiada swój symbol, który oznacza rodzaj obligacji, miesiąc i rok wykupu, np. DOS1018 (czyli dwuletnie obligacje stałoprocentowe, z miesiącem wykupu maj 2022 r.) Dla beneficjentów programu 500+ dodatkowo dostępne są obligacje w ramach Rodzinnych Obligacji Skarbowych z okresem wykupu na 6 i 12 lat z kapitalizacją odsetek po każdym roku.
Wady i zalety obligacji
Jedyną wada jest stosunkowo niskie oprocentowanie, obecnie porównywalne z tym z lokat terminowych, a więc do 2% w stosunku rocznym. Jednak przewaga zalet, do których niewątpliwie należy bezpieczeństwo, prostota, przejrzyste zasady i uczciwość, zyskowność, gwarancje Skarbu Państwa, możliwość wcześniejszego zakończenia tej metody oszczędzania i premie dla dotychczasowych posiadaczy, chcących wymienić „stare” obligacje na nowe stanowią zachętę do takiej formy inwestowania wolnych środków.
Cena i rodzaje obligacji
Obligacje sprzedawane są w cyklu miesięcznym. Cena jednej obligacji to 100 zł i nie ma limitów kwotowych, zatem inwestor kupuje tyle, ile chce. Należy pamiętać jednak, że to schemat oszczędzania długoterminowy więc zamrożenie kapitału na kilka lat powinno być kryterium stanowiącym o liczbie obligacji kupowanych na dany okres czasu. Oczywiście można wcześniej wystawić obligacje do wykupu, ale to kosztuje – cena przedterminowego wykupu określona jest w liście emisyjnym obligacji, zatem zysk zostanie pomniejszony o opłatę od każdej sztuki obligacji. Na rynku dostępne są papiery z oprocentowaniem stałym, zmiennym lub opartym na wskaźniku inflacji (inflacja plus stała marża).
Świadomość finansowa Polaków z roku na rok wzrasta. Jeśli mamy środki, które chcemy bezpiecznie ulokować i przy okazji zarobić, to obligacje są odpowiednim produktem dla początkujących.