Jak oszczędzać pieniądze? 5 sposobów na zgromadzenie oszczędności

| 20 sierpnia 2019 | 0 komentarzy

Brak oszczędności to częsta przypadłość wśród Polaków. Tylko niewielki procent posiada zabezpieczenie w postaci poduszki finansowej i dodatkowo gromadzi oszczędności na dodatkowe cele. Dlaczego tak jest? Najczęściej podawany argument to brak pieniędzy, które można odłożyć. Okazuje się jednak, że kluczowym problemem jest nieumiejętne gospodarowanie budżetu i brak jego planowania.

Oszczędzamy czy nie oszczędzamy?

Według Międzynarodowego badania ING na temat oszczędzania przeprowadzonego w ramach Finansowego Barometru ING1 71 proc. deklaruje, że posiada oszczędności, a ich kwota jest na tyle duża, że nie obawiają się niespodziewanych wydatków. Z drugiej strony jednak, aż 42 proc. Polaków przyznaje, że brakuje im pieniędzy nim otrzymają kolejne wynagrodzenie. Z tego aż 9 proc. potwierdza, że sytuacje takie mają miejsce bardzo często.

1. Kontrola wydatków

Według raportu ING aż 94 proc. Polaków kontroluje swoje wydatki. To zachwycająca liczba, jednak jeśli przyjrzeć jej się bliżej okazuje się, że 47 proc. robi to w sposób dokładny, przy pomocy arkuszu kalkulacyjnego, notesu czy aplikacji, natomiast aż 15 proc. Polaków robi to w pamięci. Kontrola wydatków to nic innego jak planowanie domowego budżetu. Jest to sposób na zapanowanie nad wydawanymi pieniędzmi i nie przeznaczanie ich na rzeczy zbędne i niepotrzebne.

2. Odkładanie niewielkich kwot

Planowanie budżetu szybko wskaże, gdzie można zaoszczędzić. Ustalenie nawet niewielkiej kwoty na każdy miesiąc i przelanie jej na konto oszczędnościowe, do którego na co dzień nie będzie dostępu to pierwszy krok w gromadzeniu oszczędności i budowaniu poduszki finansowej.

3. Ograniczenie wydatków

Aż 78 proc. Polaków ogranicza swoje wydatki, by pokryć niespodziewane wydatki, zgromadzić zabezpieczenie finansowe lub oszczędzić na wyznaczony cel. To jedno z najlepszych rozwiązań, które nie wiąże się z dodatkowymi kosztami (np. pożyczka lub zadłużenie). W ograniczeniu wydatków pomoże:
– robienie zakupów z listą
– ograniczenie kupowania gotowych posiłków na mieście
– kupowanie tańszych zamienników produktów.

4. Dodatkowe źródło dochodu

Aż 68 proc. Polaków deklaruje, że nie zarabia wystarczająco dużo, by móc gromadzić oszczędności. Najpierw należy wrócić do punktu pierwszego, bowiem najczęściej tylko wydaje się, że wynagrodzenie jest zbyt małe, a w rzeczywistości problemem jest brak kontroli nad wydatkami. Jeśli jednak budżet domowy jest planowany i okazuje się, że podstawowe wydatki są zbyt duże warto zastanowić się nad zmianą pracy lub znalezieniem dodatkowego źródła dochodu. Może to być praca dorywcza, etat lub inne zajęcie (np. rękodzielnictwo), dzięki któremu poprawi się systacja finansowa gospodarstwa domowego.

5. Oszczędności na mediach

Wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których się nie przebywa, ustawienie niższej temperatury w mieszkaniu czy zmniejszenie zużycia to może niewielkie oszczędności w ciągu miesiąca, ale w skali roku ich suma może zaskoczyć. Warto rozważyć również nad umową z dostawcą TV kablowej i internetu – być może trafi się tańsza, ale równie atrakcyjna propozycja.

O Autorze:

Pasjonat usług pośrednictwa finansowego oraz nowych technologii. Przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy, który jako pierwszy w swoim oddziale wprowadził tablety do prezentacji sprzedażowej. Poza pracą uwielbia jazdę na rowerze oraz podróże.
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.