Co się stanie, gdy nie spłacamy kredytu?

| 2 kwietnia 2018 | 0 komentarzy

Kredyt – dla jednych źródło spełnienia marzeń, dla innych pułapka finansowa. Ale co zaszczycić się stanie, gdy kredytobiorca napotyka na problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań finansowych? Sytuacja niespłacania kredytu wiąże się z licznymi konsekwencjami, które każdy potencjalny kredytobiorca powinien znać. Niniejszy artykuł przedstawia kroki, które podejmuje bank w przypadku braku spłaty kredytu oraz potencjalne konsekwencje dla kredytobiorcy.

Pierwsze kroki banku

Kiedy raty kredytu nie są regulowane terminowo, bank podejmuje próby skontaktowania się z kredytobiorcą. Wielokrotnie jest to drogą telefoniczną, listowną czy poprzez e-mail. Najczęstszym celem tych działań jest próba wyjaśnienia sytuacji i zorientowania się w przyczynach opóźnienia w płatności. Banki są świadome, że doraźne problemy finansowe mogą dotknąć każdego, dlatego często proponują rozwiązania mające na celu pomoc kredytobiorcy. Przykłady takich działań to propozycja obniżenia raty, zawieszenie spłat, wakacje kredytowe czy przedłużenie okresu kredytowania.

Potencjalne konsekwencje

Jeżeli opóźnienia w spłacie kredytu trwają dłużej, banki mogą naliczać odsetki karne oraz inne opłaty związane z przetrzymywaniem długu. Co więcej, każde nawet jednodniowe opóźnienie może zostać zarejestrowane w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), co negatywnie wpływa na zdolność kredytową kredytobiorcy w przyszłości.

Dłuższe zaniedbania w spłacie mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji. Jeśli negocjacje z bankiem nie przynoszą skutku, bank może przekazać dług firmie windykacyjnej. Jeśli i to nie przyniesie oczekiwanego efektu, sprawa może trafić do sądu, a następnie do komornika. Wówczas komornik ma prawo zająć zarówno dochód, jak i mienie kredytobiorcy w celu spłaty zobowiązań.

Podsumowanie

Niespłacanie kredytu niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla kredytobiorcy. Od naliczania odsetek kar, przez negatywne wpisy w BIK, aż po ewentualne postępowanie komornicze. Dlatego tak ważne jest terminowe regulowanie swoich zobowiązań i ewentualne negocjacje z bankiem w przypadku chwilowych problemów finansowych. Zawsze warto pamiętać, że bank nie jest wrogiem, a często jest w stanie zaproponować rozwiązania, które pomogą uniknąć dalszych problemów związanych z niespłacaniem kredytu.

O Autorze:

Pasjonat usług pośrednictwa finansowego oraz nowych technologii. Przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy, który jako pierwszy w swoim oddziale wprowadził tablety do prezentacji sprzedażowej. Poza pracą uwielbia jazdę na rowerze oraz podróże.
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.