Co się dzieje, kiedy nie spłacamy kredytu?

| 2 kwietnia 2018 | 0 komentarzy

Większość z nas chociaż raz w swoim życiu posiadała kredyt gotówkowy. Niektórzy podchodzą do tematu bardzo odpowiedzialnie, inny biorą pieniądze, ale później nie wywiązują się z umowy kredytowej. Czasami trudna sytuacja materialna, nieprzewidziane wydatki doprowadzają do sytuacji, gdzie nie jesteśmy w stanie nadal spłacać rat zgodnie z harmonogramem ustalonym przez bank.

Jakie konsekwencje poniesiemy z racji niespłacania kredytu?

Jeżeli opóźnienie w spłacie rat kredytowych jest kilkudniowe, wówczas pracownik banku może skontaktować się z nami telefonicznie, by poinformować nas o zaległościach. W przypadku zwłoki dwumiesięcznej możliwe jest wypowiedzenie umowy i wszczęcie procedury windykacyjnej, w tym wypadku będziemy zobowiązani do oddania całej sumy, którą pożyczyliśmy.

W sytuacji, gdy pracownikowi banku nie udało się z nami skontaktować telefonicznie, wówczas możemy spodziewać się upomnienia, które zostanie wysyłane drogą pocztową. Takie wezwanie do zapłaty to przypomnienie o zaległości. Gdy kredyt był zabezpieczony poręczycielem, on również otrzyma specjalny list, w którym zostanie poinformowany o powstałym zadłużeniu. Gdy z jakichś przyczyn nie będziemy mieli pieniędzy na uregulowanie należności, nie warto unikać kontaktu z bankiem, wręcz przeciwnie. Najlepiej zadzwonić do placówki i spróbować wynegocjować inny termin spłaty raty, bank na pewno uchyli się na naszą prośbę i wyznaczy inny termin. Jeśli wymagane należności nie zostaną uregulowane w ciągu 60 dni i nie skontaktujemy się do tego czasu z bankiem, najprawdopodobniej otrzymamy pismo z wypowiedzeniem umowy kredytowej, zostanie również uruchomiona procedura windykacyjna.

Warto rozmawiać z bankiem

Wiele osób, które nie potrafią poradzić sobie z zadłużeniem celowo unika kontaktu z prawnikami banku, to bardzo duży błąd. Gdy poinformujemy o przyczynach zwłoki w płatnościach z pewnością dojdziemy do porozumienia, szczególnie jeżeli nasze problemy finansowe są przejściowe. Można też zdecydować się na restrukturyzację zadłużenia, to również jest jakieś wyjście z trudnej sytuacji. Restrukturyzacja może mieć różne formy, możemy zawrzeć z instytucją bankową ugodę na mocy, której ustalane są nowe warunki spłaty kredytu, dołączyć do spłaty zadłużenia osobę trzecią, można dokonać również oddania długu osobie, która posiada odpowiednią zdolność kredytową. Bank może zaproponować nam również inne rozwiązania na przykład zmianę umowy kredytu, gdzie zostaną ustalone nowe warunki spłaty czy na przykład wydłużony okres kredytowania, także raty będą obniżone.

O Autorze:

Pasjonat usług pośrednictwa finansowego oraz nowych technologii. Przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy, który jako pierwszy w swoim oddziale wprowadził tablety do prezentacji sprzedażowej. Poza pracą uwielbia jazdę na rowerze oraz podróże.
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.