Jak wydawać mniej i nie popaść w kryzys finansowy

| 10 sierpnia 2019 | 0 komentarzy

Bardzo często zdarza się, że przychodzi taki okres w naszym życiu, w którym musimy zacisnąć pasa i zacząć wydawać więcej. Niestety w wielu przypadkach zupełnie nie jesteśmy przygotowani na takie sytuacje. Warto więc zabezpieczyć się na wszelki wypadek i zacząć wydawać mniej, dając odpocząć swojemu portfelowi. Aby wydawać mnie warto zwrócić uwagę na trzy rzeczy:

1. Kontrolowanie wydatków
2. Racjonalne spoglądanie na promocje
3. Monitorowanie drobnych wydatków

Wydawanie to sprawa przyjemna. Badania kogoś kogoś potwierdzają, że wydawanie pieniędzy dają wielu osobom komfort psychiczny w sytuacjach, w których czują się smutni, czy źli. Innymi słowy zabijają smutki kupując. Warto jest jednak zaprzestać stosowania takich praktyk, jeśli zależy nam na stanie naszego konta i objętości naszego portfela. Droga do osiągnięcia takiego celu może być długa, jednak kiedy zastosujesz kilka prostych kroków bardzo szybko osiągniesz wyznaczony sobie cel i odzyskasz kontrolę nad swoimi wydatkami.

Kontroluj swoje wydatki

Kontrolowanie swoich własnych wydatków dla wielu może okazać się dużym wyzwaniem. Przede wszystkim nie można popadać w skrajność i całkowicie rezygnować z drobnych przyjemności i zakupów. Ważne jest, aby kontrolować nie to, ile wydajesz, ale to, w jaki sposób to robisz. Najczęściej to właśnie nieprzemyślane i spontaniczne zakupy pod wpływem impulsu wiążą się nierozerwalnie z dziurą w domowym budżecie. Aby rozwiązać ten problem wystarczy postawić na jakość nabywanych produktów, która nie zawsze i nie koniecznie musi łączyć się z wysoką ceną.

Oferty promocyjne są twoim najlepszym przyjacielem i najgorszym wrogiem

Reklamy obecne są już praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Coraz częściej zdarza się, że branża reklamowa wręcz personalizuje reklamy pod nasze konkretne działania i preferencje. Z każdej strony jesteśmy bombardowani promocjami, dlatego robiąc zakupy bardzo często sami nie wiemy, czego tak naprawdę chcemy. Ulegamy atrakcyjnym promocjom i ostatecznie lądujemy w kasie z koszykiem pełnym produktów, których zakup zupełnie nam się nie opłacił pomimo pozornej obniżki ceny. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest proste zrobienie listy zakupów, dzięki której kupisz tylko to, czego akurat w tym momencie potrzebujesz. Kupując z głową od czasu do czasu na pewno natrafisz na interesujące promocje, które nieco obniżą koszt twoich zakupów. Na pewno będzie to bardziej satysfakcjonujące, niż poczucie, że znów wydałeś mnóstwo pieniędzy, a nie kupiłeś tak naprawdę nic.

Monitoruj swoje drobne wydatki

Prawda jest taka, że drobne wydatki i przyjemności pochłaniają znaczną część twoich pieniędzy i mogą spowodować ogromne wyrzuty sumienia, kiedy już zdecydujesz się na ich zakup. Małe, codzienne kwoty, jakie wydajesz na przykład na poranną kawę na mieście nie wydają się ogromnym majątkiem w chwili dokonywania zakupu. Jednak patrząc na to z perspektywy tygodnia, czy miesiąca, stracić możemy naprawdę dużą kwotę. Drobne kwoty najszybciej opuszczają nasze konta bankowe i powodują naprawdę spore dziury w domowym budżecie.

Samodyscyplina i racjonalne ocenianie swojej własnej sytuacji finansowej to klucz do sukcesu. Warto przy okazji ograniczania wydatków znaleźć dobry sposób na zwiększenie swoich własnych dochodów. Dodatkowym dochodem może być wszystko, jednak najlepiej, gdyby było to coś, co naprawdę lubisz robić i jest twoją pasją. To właśnie wtedy zarabianie pieniędzy i oszczędzanie będzie dla ciebie samą przyjemnością. Warto jest ciągle poszukiwać nowych, kreatywnych rozwiązań pozyskiwania dodatkowych dochodów.

O Autorze:

Pasjonat usług pośrednictwa finansowego oraz nowych technologii. Przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy, który jako pierwszy w swoim oddziale wprowadził tablety do prezentacji sprzedażowej. Poza pracą uwielbia jazdę na rowerze oraz podróże.
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.