Dlaczego warto uczyć młode osoby finansów i przedsiębiorczości oraz jak to robić?

| 16 stycznia 2023 | 0 komentarzy

Edukacja finansowa u dzieci to bardzo poważna kwestia do której często nie podchodzimy w należyty sposób. Szkoły również nie wypełniają tego ważnego obowiązku za nas, co skutkuje tym, że wiele młodych osób całkowicie nie zna się na finansach i wie jedynie tyle, ile zdoła podpatrzeć od rodziców czy starszych osób. Jest to jednak bardzo ważny element edukacji młodego człowieka, a w tym tekście podpowiadamy, dlaczego jest to takie ważne i jak można nauczyć przedsiębiorczości nasze dzieci.

Czym jest edukacja finansowa dzieci?

Edukacja finansowa dzieci do uczenie ich finansów, a także mechanizmów ekonomicznych z którymi mają do czynienia na co dzień. Mogą one obejmować zarówno proste kwestie związane z bieżącym wydawaniem oraz zarządzaniem pieniędzmi, a także bardziej złożone schematy finansowe, które decydują o wartości pieniądza czy globalnej sytuacji ekonomicznej.

Uczenie dzieci finansów dostosowane jest również do ich poziomu wiedzy, a także wieku. Istnieje wiele różnych metod, a także książek czy pomocy aby młode osoby uczyły się zarządzania pieniędzmi. Możemy uczyć je praktycznie już od momentu pójścia do szkoły, kontynuując naukę przez cały wiek szkolny, a kończąc, wtedy kiedy młodzież jest już u progu dorosłości. Edukacja finansowa nie jest konkretnym obowiązkowym przedmiotem szkolnym i możemy jako rodzice wdrażać ją na różne sposoby.

Dlaczego warto edukować dzieci?

Istnieje wiele powodów dla których edukacja finansowa dzieci jest bardzo ważna i dla których warto rozpocząć ją jak najwcześniej.

Przede wszystkim młodsze dzieci uczą się szybciej i efektywniej, a więc edukację finansową powinniśmy rozpoczynać, jak najwcześniej jest to tylko możliwe. Dzięki temu będziemy mogli wyrabiać pozytywne nawyki u dziecka i uczyć go mniejszymi partiami. Wszystko to wpłynie na lepsze przyswajanie wiedzy i przyswojenie większej ilości informacji o finansach.

Finansowa edukacja dzieci jest również wbrew pozorom bardzo prosta. Istnieje wiele gier, zabaw, pomocy naukowych, a także metod dzięki którym dziecko nie będzie znudzone taką edukacją. Możemy również ją dowolnie dopasowywać do charakteru dziecka, a także możliwości czasowych, jakie posiadamy.

Dzieci nie nauczą się finansów nigdzie indziej. Poziom nauczania praktycznej wiedzy finansowej w szkołach stoi na bardzo niskim poziomie lub w ogóle go nie ma. Dzieci samoistnie również nie zaglądają do materiałów tego typu gdyż wydają im się zbyt skomplikowane. Jako rodzice jesteśmy zatem jedynymi osobami, które mogą zadbać o taką edukację w odpowiedni i jakościowy sposób.

Nauczenie dzieci finansów, a także zarządzania pieniędzmi jest również kluczowe dla ich życia. To właśnie od tej wiedzy będzie zależało w przyszłości, jak dane dziecko będzie radziło sobie w życiu, a także jak będzie wykorzystywało potencjał, który otrzyma. Przekazanie środków czy zabezpieczenie finansowe dziecka nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów. Jeśli samo dziecko nie będzie potrafiło dobrze zarządzać pieniędzmi, nawet przekazana fortuna może stopnieć w bardzo krótkim czasie i sprawić, że dziecko będzie biedne oraz nie będzie mogło realizować swoich marzeń w życiu. Finanse są newralgiczną częścią naszego życia, które w dużej mierze decydują o tym, jak będzie ono wyglądało. Jeśli zatem jest to tak ważny element, powinniśmy edukować w nim dziecko już od najmłodszych lat tak, aby dowiedziało się jak najwięcej o pieniądzach.

Uczenie dzieci kwestii finansowych, a także ekonomicznych jest jednym z najważniejszych elementów, które możemy przekazać naszym pociechom. Choć często nie będziemy mogli przekazać im dłużej sumy pieniędzy która zabezpieczy ich na całe życie, jeśli przekażemy im wiedzę jak posługiwać się pieniędzmi oraz finansami będą mogły również wieść udane życie pod wieloma aspektami. Powiedzenie, że za pieniądze nie można kupić wszystkiego, jest jak najbardziej prawdziwe, ale powinniśmy również podkreślić, że dzięki pieniądzom możemy osiągnąć prawie wszystko w różnych dziedzinach życia, dlatego edukacja finansowa najmłodszych jest tak ważna.

Jak uczyć młode osoby finansów?

Choć uczenie dzieci finansów będzie zależało od wielu kwestii takich jak wiek czy zdolności w tym kierunku, istnieje kilka ciekawych sposobów, które możemy wykorzystać, aby nauczyć nasze pociechy zarządzania pieniędzmi.

Jeśli mówimy o najmłodszych dzieciach, zdecydowanie najlepiej będzie wykorzystać do zabawy elementy finansowe. Mogą być to gry planszowe takie jak Monopoly, a także zabawki związane z finansami takie jak zabawkowe kasy fiskalne czy zabawkowe pieniądze.

Nieco starsze dzieci możemy zabierać ze sobą do banków i załatwiać z nimi sprawy finansowe. Dzięki temu będą mogły obserwować na żywo jak one przebiegają i poznawać miejsca związane z finansami. Możemy również dużo rozmawiać z dziećmi na ten temat wyjaśniając im jak działa płacenie rachunków, jak płacić pieniędzmi oraz jak używać kart płatniczych. Doskonałym sposobem dla młodszej młodzieży na naukę finansową będzie założenie konta bankowego przy naszym rachunku. Będziemy mieli z jednej strony pełną kontrolę nad takim rachunkiem, a z drugiej strony dziecko będzie mogło samodzielnie obsługiwać swoje pieniądze, otrzymując zdanie kieszonkowe i wydając je poprzez kartę lub BLIK-a.

Nieco starszą młodzież możemy zaangażować w obowiązki domowe związane z finansami. Może być to płacenie rachunków czy robienie zakupów. Dzięki temu młodzież będzie miała osobiście kontakt z finansami w praktycznym wydaniu. Regularnie możemy również zwiększać ich obowiązki w tym zakresie, aby dziecko nauczyło się samo obsługiwać kwestie związane z ekonomią rodziny. Starsze dzieci możemy zabierać również ze sobą do muzeów związanych z finansami, zabierać dla nich broszury i foldery z banków czy przygotowywać materiały na dany temat. Z pewnością wizyta w kantorze, gdy będziemy wymieniali waluty czy współtworzenie rodzinnych oszczędności będzie bardzo atrakcyjną nauką zarządzania finansami.

Ucząc dzieci finansów, powinniśmy pamiętać, aby nie robić nigdy tego na siłę, gdyż uzyskamy odwrotny efekt do zamierzonego. Zawsze powinniśmy zachęcać i zaciekawiać nasze dzieci odpowiednimi metodami, aby same chciały poznać informacje o finansach. Jest to trudna rola, ale tylko tak uzyskamy najlepsze efekty. Nie ma nic lepszego od zainteresowania dziecka finansami, które będzie samodzielnie poszukiwało informacji związanych z tą tematyką. Jeśli nie zniechęcimy dzieci do tego tematu, nawet najlepsze wykłady czy demonstracje nie będą skuteczne.

O Autorze:

Pasjonat usług pośrednictwa finansowego oraz nowych technologii. Przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy, który jako pierwszy w swoim oddziale wprowadził tablety do prezentacji sprzedażowej. Poza pracą uwielbia jazdę na rowerze oraz podróże.
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.