Gdzie ulokować pieniądze bezpiecznie?

| 2 października 2017 | 0 komentarzy

Polacy z roku na rok coraz chętniej oszczędzają i lokują wolne środki. Jak bezpiecznie zarobić na oszczędnościach? Wysoki zysk i bezpieczeństwo raczej nie idą ze sobą w parze.

Jakie produkty wybrać?

Przed dokonaniem wyboru należy określić na jak duże ryzyko możemy sobie pozwolić. Im niższe, tym trudniej zarobić na oszczędnościach. Według ostrożnych lepiej zarobić niewiele, ale pewnie. Takimi produktami jest lokata terminowa, konto oszczędnościowe albo obligacje skarbowe.

Lokata gwarantuje niewielki zysk. Na rynku dostępne są produkty tego typu o różnym terminie zapadalności. Możemy zainwestować w lokaty 1, 3, 6 miesięczne lub kilkuletnie. Oprocentowanie nie jest wysokie – dzisiaj liczyć możemy na góra 3% w stosunku rocznym. Środki chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości 100 tysięcy euro. Jeśli uda nam się wynegocjować stosunkowo wyższe oprocentowanie uchronimy nasze środki przed inflacją. Niestety jeśli zrezygnujemy z lokaty przed terminem całe wypracowane odsetki nie zostaną nam wypłacone.

Konto oszczędnościowe działa podobnie do lokaty. Oprocentowanie depozytów jest równie niskie, ale zaletą jest dostęp do naszych środków w każdym momencie. Konta takie są zazwyczaj płatne, ale można znaleźć darmowe – warto poszukać.

Obligacje są papierami z gwarancjami Skarbu Państwa. Obecnie prowadzona jest sprzedaż obligacji 2,3,4 i 10-letnich, a dla beneficjentów programu 500 plus przygotowane są korzystne warunki i nieco inne okresy obligacji. Oprocentowanie nie jest imponujące i trzeba pamiętać, że to zamrożenie kapitału na lata. Oczywiście możliwe jest wykupienie przed czasem, ale zysk (odsetki) zostanie pomniejszony odpowiednio o kwoty wskazane w listach emisyjnych poszczególnych obligacji.

To, jaką metodę pomnażania kapitału wybierzemy zależy od wielu czynników i sytuacji na rynku. Niestety dzisiaj depozyty nie kuszą atrakcyjnym oprocentowaniem, ale stanowią bezpieczną metodę wypracowania dodatkowych środków na dowolne potrzeby. Lepsze to, niż gromadzenie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie.

O Autorze:

Pasjonat usług pośrednictwa finansowego oraz nowych technologii. Przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy, który jako pierwszy w swoim oddziale wprowadził tablety do prezentacji sprzedażowej. Poza pracą uwielbia jazdę na rowerze oraz podróże.
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.