E-recepty – jakie zmiany czekają pacjentów?

| 14 lutego 2018 | 0 komentarzy

Niebawem lekarze mają zyskać możliwość wystawiania e-recept, które mają być pierwszym krokiem do rozpowszechnienia leczenia za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Nowy projekt budzi uzasadnione wątpliwości, lekarze są pełni obaw.

Jak działa e-recepta?

Od tej pory pacjent miałby otrzymywać od lekarza wydrukowany w gabinecie kod dostępu z numerem pesel, który umożliwi odbiór leków w aptece. Będzie również możliwość otrzymania elektronicznego zwolnienia lekarskiego za pośrednictwem sms lub wiadomości elektronicznej. Pacjenci będą mogli przedłużać zwolnienie bez konieczności wizyty u lekarza. Nowe przepisy mają znacznie ułatwiać życie pacjentom, czy rozwój telemedycyny to krok w dobrym kierunku?

Lekarze mają duże wątpliwości i szczerze sprzeciwiają się nowym przepisom, szczególnie że nikt nie zapytał ich o zdanie i nie skonsultował się w tej sprawie z medykami. Według mnie zmiany wprowadzane są zbyt szybko, a polska służba zdrowia nie jest przygotowana na nowe zasady. Poza tym problem z otrzymanie leków mogą mieć osoby starsze, które bardzo często nie korzystają z komputerów. Powstaje również pytanie, co zrobić jak system ulegnie awarii lub zawieszeniu – pacjenci nie otrzymają wtedy recepty i nie będą mogli się leczyć.

Projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego został poparty przez większość posłów, od 2020 roku recepty elektroniczne będą dostępne w każdym gabinecie lekarskim. E-recepty będą zapisywane na indywidualnych kontach pacjentów, lekarz za zgodą pacjenta będzie mógł sprawdzić, jakie leki dotychczas przyjmował pacjent, co może znacznie ułatwić diagnostykę. Zmiany mają sprzyjać również NFZ ułatwiając kontrolę ordynacji lekarskiej oraz przepisywanych i realizowanych recept.

O Autorze:

Pasjonat usług pośrednictwa finansowego oraz nowych technologii. Przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy, który jako pierwszy w swoim oddziale wprowadził tablety do prezentacji sprzedażowej. Poza pracą uwielbia jazdę na rowerze oraz podróże.
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.