Bitcoin to nie pieniądz. NBP i KNF ostrzegają przed kryptowalutami

| 26 stycznia 2018 | 0 komentarzy

Od kilku lat można zaobserwować rosnące zainteresowanie kryptowalutami, między innymi bitcoinem, co wśród Narodowego Banku Polskiego oraz KNF budzi coraz większe obawy. Rząd stworzył nawet specjalną stronę internetową uwazajnakryptowaluty.pl, która informuje obywateli, jakie zagrożenia niesie ze sobą takie inwestowanie i dlaczego nie warto tego robić. Według Narodowego Banku Polskiego krypotowaluty to duże zagrożenie, bo nie jest to pełnoprawny środek płatniczy, nie emituje go bank, więc jego posiadacze nie są w żaden sposób chronieni. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że bitcoiny nie są środkami płatniczymi, nie można nazwać ich pieniędzmi elektronicznymi, inaczej, niż w przypadku kapitału zgromadzonego na kontach osobistych, oszczędnościowych czy lokatach, gdzie zwrot środków zdeponowanych gwarantuje nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jeżeli inwestując w kryptowaluty dojdzie do kradzieży, czy defraudacji nikt w tym wypadku nam nie pomoże i będziemy musieli po prostu pogodzić się ze stratą.

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego podał definicję kryptowalut:

„Waluty” wirtualne są cyfrową reprezentacją wartości, nieemitowaną przez bank centralny ani organ publiczny, niekoniecznie powiązaną z walutą określonego kraju, lecz uznawaną przez osoby fizyczne i prawne za środek płatniczy. Mogą one być przenoszone, przechowywane albo podlegać handlowi elektronicznemu.

Mimo, że kryptowaluty nie są legalne, to obrót nimi nie narusza prawa ani polskiego ani unijnego, co może przeczytać w przepisach ustawy z dnia 19. sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych oraz ustawy z dnia 29. lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Podsumowując, każdy z nas może inwestować w bitcoin czy innego tego typu kryptowaluty, jednak należy być w pełni świadomym zagrożeń oraz ryzyka, jakie niesie za sobą taka decyzja. Obecnie gdzie coraz częściej dochodzi do oszustw internetowych, e-kradzieży, warto być czujnym i naprawdę dobrze się zastanowić, czy nie lepiej lokować oszczędności w bezpieczniejszych miejscach, gdzie mamy gwarantowany zwrot środków w razie kradzieży. Chodzi również o duże wahania cen, które również mogą negatywnie odbić się na naszym portfelu.

Związek Banków Polskich przestrzega i zaleca dużą ostrożność. Wiadomo, że inwestowanie to podejmowanie ryzyka, jednak w tym wypadku zagrożenie jest dosyć wysokie. Gdy decydujemy się na inwestowanie, pamiętajmy, aby lokować pieniądze na różnych rynkach, wówczas możliwość straty pieniędzy jest mniejsza.

O Autorze:

Pasjonat usług pośrednictwa finansowego oraz nowych technologii. Przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy, który jako pierwszy w swoim oddziale wprowadził tablety do prezentacji sprzedażowej. Poza pracą uwielbia jazdę na rowerze oraz podróże.
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.