Wynajem mieszkania – czy to się opłaca?

| 12 czerwca 2017 | 0 komentarzy

Coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w nieruchomości na wynajem. Popyt na mieszkania do wynajęcia stale rośnie, zatem wydawać by się mogło, że zwłaszcza w większych miastach, da się na wynajmie zarobić. Aby nie popełnić błędu należy dokładnie oszacować zysk netto, jakiego możemy się spodziewać. Jak to zrobić?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę średnią cenę najmu w okolicy, koszty administracyjne i transakcyjne oraz koszty kredytowe, jeśli decydujemy się kupić nieruchomość na kredyt.

Cena najmu

Najprostszą metodą określenia ceny najmu w danym regionie jest śledzenie ogłoszeń z ofertami w regionalnej prasie czy serwisach z ogłoszeniami, uwzględniając lokale mieszkalne w podobnym do naszego standardzie, powierzchni nieruchomości, lokalizacji. Najbezpieczniej uśrednić te ceny biorąc pod uwagę te najwyższe i najniższe – wówczas zyskamy wiedzę na temat wysokości opłat za wynajem, jakie możemy uzyskać od naszego potencjalnego lokatora.

Kolejny krok to obliczenie kosztów. Nie tylko rata kredytu, ale wszystkie dodatkowe opłaty mają tu znaczenie (opłata notarialna związana z przeniesieniem prawa własności, późniejsze opłaty eksploatacyjne, czynsz, media, koszty remontu i wykończenia lokalu mieszkalnego jakie poniesiemy i inne, jakie przyjdzie nam ponieść w związku z kupnem i przygotowaniem mieszkania do wynajmu). Oczywiście warto doliczyć także opłaty związane z ubezpieczeniem lokalu, podatkiem od nieruchomości itd.- to wszystko ma dla nas znaczenie i stanowi koszt.

Koszty kredytowe

Jeśli zakup nieruchomości finansujemy kredytem, w tym kredytem hipotecznym nie bez znaczenia pozostają wszelkie koszty kredytowe, które będą obciążały nasz budżet co miesiąc.
Analizując szczegółowo powyższe składniki można swobodnie policzyć, na jaki zysk możemy liczyć. Wystarczy dodać dochody z wynajmu i odjąć od nich wszelkie koszty (w skali roku czy miesiąca, albo całym okresie planowanej inwestycji) by ocenić, na ile jest to dla nas opłacalne.

O Autorze:

Pasjonat usług pośrednictwa finansowego oraz nowych technologii. Przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy, który jako pierwszy w swoim oddziale wprowadził tablety do prezentacji sprzedażowej. Poza pracą uwielbia jazdę na rowerze oraz podróże.
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.