Oprocentowanie kredytu – RRSO zawsze jest wyższe

| 9 stycznia 2017 | 0 komentarzy

Czytając umowę kredytową, albo przeglądając reklamy produktów bankowych kredytowych nie trudno zauważyć, że oprócz kuszącego, niskiego oprocentowania znajdziemy także wzmiankę o oprocentowaniu RRSO, które zawsze jest znacznie wyższe, niż proponowane oprocentowanie pożyczki czy kredytu. Wynika to głównie ze zmiany wartości pieniądza w czasie, a nie jest odzwierciedlone w oprocentowaniu nominalnym. Wskaźniki powyższe różnią się od siebie, warto więc przyjrzeć się im bardziej.

Jedynym podobieństwem nominalnego oprocentowania i rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania to wyrażenie obu w procentach. Opierają się one na wartości odsetek w stosunku rocznym. I to wszystko.

Oprocentowanie nominalne

Przekazuje ono klientowi jedynie wysokość naliczonych odsetek wyrażonych stosunku rocznym. Jeśli uważamy, że najlepszy kredyt i najtańszy to ten, w którym to oprocentowanie jest najniższe, jesteśmy w błędzie. Nie można bowiem zapominać, że koszty kredytu to także prowizje, marże czy dodatkowe opłaty z tytułu np. ubezpieczenia i wiele innych – tego ten wskaźnik nie uwzględnia.

RRSO

To dzięki informacji o RRSO jesteśmy w stanie wybrać najkorzystniejszy produkt bankowy. W odróżnieniu od oprocentowania nominalnego zawiera szereg innych informacji, które powinny pomóc w wyborze oferty. RRSO wyliczany jest przy użyciu dość złożonego wzoru, zrozumiałego przez doświadczonych analityków bankowych. Został on opracowany po to, by łatwiej porównać oferty kredytów dostępnych na rynku. To, o czym świadczy wyliczony wskaźnik RRSO wiedzą nieliczni. Jednak trzymając się zasady, że im mniejszy RRSO, tym lepszy kredyt możemy wybierać rozsądniej. RRSO jest zawsze wyższy od oprocentowania nominalnego. Nie tylko z racji uwzględnienia wspomnianych kosztów dodatkowych kredytu, ale także brany jest pod uwagę jako czynnik zmiennej wartości pieniądza w czasie.

Zatem szukając najtańszego dla nas kredytu warto podpierać się wskaźnikiem RRSO. Pochopne decyzje mogą nas słono kosztować, a wiadomym jest, że nie lubimy oddawać zbyt wiele.

O Autorze:

Pasjonat usług pośrednictwa finansowego oraz nowych technologii. Przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy, który jako pierwszy w swoim oddziale wprowadził tablety do prezentacji sprzedażowej. Poza pracą uwielbia jazdę na rowerze oraz podróże.
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.