Dlaczego warto odkładać pieniądze?

| 10 lipca 2017 | 0 komentarzy

Oszczędzanie jest ważne, jednak jest to proces żmudny, wymagający od nas sporej samodyscypliny oraz wytrwałości. Niestety wiele osób w ogóle nie panuje nad swoim budżetem i nie ma pojęcia, ile pieniędzy wydaje.

Chociaż wiele osób tłumaczy, że nie może pozwolić sobie na oszczędzanie, prawda jest taka, że można to robić niezależnie od tego, ile się zarabia. Nie chodzi o to, jakie są nasze dochody, ale ile jesteśmy w stanie odłożyć pieniędzy. Należy obrać sobie cel, który będzie można łatwo osiągnąć. To podstawa na początku przygody z oszczędzaniem, stopniowo można zmieniać cele na większe i większe. Nawet gdy za pierwszym razem nie uda nam się zrealizować planu, trzeba próbować dalej. Proces oszczędzania należy rozpocząć od przeanalizowania swoich wydatków, następnie, jeżeli jest to możliwe, warto je zredukować. Większość z nas ponosi opłaty za usługi, z których nie korzysta lub korzysta sporadycznie, dlatego warto dobrze przemyśleć swoje potrzeby.

Posiadanie nadwyżki w domowym budżecie jest bardzo ważne i daje nam większe poczucie bezpieczeństwa. Wyobraźmy sobie sytuację, w której popsuła nam się pralka, nagle zachorowaliśmy albo zostaliśmy zwolnieni z pracy. Czy w tym przypadku poradzimy sobie bez konieczności pożyczania pieniędzy od rodziny czy znajomych? Jeżeli nie posiadamy żadnych zaskórniaków, niestety będziemy skazani na pomoc innych, co nie jest zbyt komfortową sytuacją. Posiadając pieniądze na czarną godzinę, możemy spać spokojniej, poza tym, w ten sposób nie będziemy musieli się zadłużać.

Jeżeli posiadamy już jakieś oszczędności, warto zastanowić się, gdzie je ulokować. Na początku dobrym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe, na którym można oszczędzać praktycznie od zera. Można też założyć je wspólnie z małżonkiem, wystarczy wypełnić wniosek za pośrednictwem Internetu. Chociaż zyski z tego tytułu nie będą wysokie, to pieniądze przynajmniej będą pracować.

O Autorze:

Pasjonat usług pośrednictwa finansowego oraz nowych technologii. Przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy, który jako pierwszy w swoim oddziale wprowadził tablety do prezentacji sprzedażowej. Poza pracą uwielbia jazdę na rowerze oraz podróże.
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.