Czy bank może obniżyć oprocentowanie kredytu?

| 2 września 2016 | 0 komentarzy

Decydując się na kredyt, zależy nam na jak najkorzystniejszych warunkach. Przeważnie trudno jest znaleźć ofertę, która naprawdę byłaby w stanie nas usatysfakcjonować, ale możemy przecież negocjować warunki. Chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to z instytucją bankową można podjąć rozmowy na temat oprocentowania kredytu, wystarczy przestawić kilka argumentów.

Dobra historia kredytowa

Podczas negocjacji warunków kredytu, warto wykazać, że jesteśmy wiarygodni, to znaczy nie posiadamy żadnych długów, wszystkie zobowiązania spłacamy w terminach, mamy pozytywną historię w BIK. W ten sposób udowodnimy, że jesteśmy rzetelnymi dłużnikami i bank ponosi minimalne ryzyko kredytowe. Pamiętajmy, że doradca bankowy będzie starał się udzielić nam kredytu, ponieważ bank zarabia na takich osobach, jak my.

Umiejętne zarządzanie własnym budżetem

Dla banku najlepszymi klientami są osoby, które posiadają oszczędności i brakuje im tylko część pieniędzy na zrealizowanie inwestycji. Tak, więc jeżeli wykażemy, że jesteśmy rozsądni, potrafimy zarządzać swoim budżetem i nie trwonimy nadwyżek finansowych, bank będzie miał większą pewność, że nie popadniemy w finansowe tarapaty i damy radę spłacać zaciągnięte zobowiązanie w wyznaczonych terminach.

Negocjacje

Jeżeli podjedliśmy negocjacje, ale mimo to bank nie wyraża chęci, żeby obniżyć oprocentowanie, możemy pójść o krok dalej i przedstawić atrakcyjniejszą ofertę proponowaną nam przez konkurencyjny bank. W ten sposób dajemy do zrozumienia, że szukamy najkorzystniejszych dla siebie rozwiązań i zależy nam na tyle, że jesteśmy w stanie odstąpić od rozmów i zdecydować się na ofertę proponowaną przez inny bank. Kiedy pokażemy, że jesteśmy konsumentami świadomymi, doradcy bankowi z pewnością zaproponują nam najlepsze z możliwych warunków współpracy.

Kredytobiorca jest dla banku źródłem dochodów, dlatego zależy mu na udzieleniu nam kredytu, tak samo, jak nam na jego otrzymaniu. Jeżeli wykażemy, że jesteśmy godni zaufania, możemy liczyć na dużo lepsze warunki, niż początkowo proponował nam bank.

O Autorze:

Pasjonat usług pośrednictwa finansowego oraz nowych technologii. Przedstawiciel ubezpieczeniowo-finansowy, który jako pierwszy w swoim oddziale wprowadził tablety do prezentacji sprzedażowej. Poza pracą uwielbia jazdę na rowerze oraz podróże.
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.